До 80-те години  понятието “surround” се е ползвало за стерео звук.Тогава започва използването на 70 мм лента за филмите и се появява трети канал , който се е ползвал за допълнителни ефекти (effect channel) , като се  е поставял допълнителен говорител зад слушателите.С по-широкото навлизане на 70 мм стандарта този трети канал се появява все повече и са започнали да го наричат surround channel (за по-кратко  S-канал). Идеята за създаване на пространствен звук  е довела до вкарване на още канали в озвучаването.

 

Dolby

Паралелно с киноиндустрията се е развило и видеото и са се появили Dolby Pro Logic и Pro Logic II, като  последния  позволява и да се слуша музика от обикновено  CD, като го “ разхвърля “ на surround система.

 

Surround всъщност е начин за създаване у слушателя на усещане за пространственост.За да разберете по-добре принципа на действие ще си припомним Dolby Surround , т.е. превръщането на 4 канала в 2.

 

Отляво са входните канали

·                     L - фронтален ляв канал.

·                     С - централен канал.

·                     R - фронтален десен канал.

·                     S - surround-канал.

 

Отдясно са изходните 

·                     Lt - общ ляв.

·                     Rt - общ десен

 

В процеса на преобразуване сигнала от централния канал се разделя на 2 , смесва се с левия и десния поравно , и се понижава с 3 децибела.Сигнала S  минава през филтър  bandpass(честотата му се ограничава в диапазона 100Hz – 7KHz ) , през филтър Dolby B-type Noise Reduction за потискане на шума (много хора си мислят че долби служи само за изчистване на шума – това обаче не е така) , и фазата на сигнала се обръща по такъв начин че да се окаже в противофаза с левия и десния канал.

При разкодирането на сигнала  с пасивен декодер  се получава пак S канала от Lt-Rt  

При декодирането се появяват няколко проблема , един от които е проникването на сигнал от централните канали в S и обратно.Например при изменението на нивото на сигнала в Lt и Lr в S-канала проникват съставните L  и  R.Това се отстранява с  задържане на S-канала с 10 милисекунди (така се отстранява ефекта на Хаас – сигнала от основните канали идва по-рано и локализацията на източника в мозъка на човека се асоциира с основните канали) и с орязване на честотния диапазон на канала до 7 KHz, при което другите два канала започват да се чуват по-силно и вниманието се насочва към тях. В тази конфигурация централния канал вече не присъства физически а е виртуален , т.е – центъра между левия и десния канал.Съответно за да получите удоволствие от такава система трябва да седнете точно между левия и десния канал.

Активни декодери Dolby Surround.

Pro Logic

Следваща стъпка в развитието е появата на декодери , които вадят звука и за централния канал.  

Освен познатото ви вече отделяне на S канала се събира сигнала от ляв и десен канал и се намаля с 3 децибела в следствие на което остава централния.Филтрите са малко повечко , няма да ви затормозявам излишно.

DTS

Докато Dolby зае  видео индустрията , в киното се използва предимно DTS. Той възниква в общи линии заради филма "Джурасик Парк" .И този стандарт поддържа 6 канала ( ляв , централен , десен , ляв съраунд, десен съраунд и субуофер).Понеже ние, юзърите в дата.бг, се занимаваме предимно с компютри и цифрово видео , няма да се спирам подробно на DTS.Само ще ви кажа за успокоение че почти всички DVD плеъри ( както и  кинотехниката ) поддържат и този стандарт.

 

 Dolby AC-3

След навлизане на цифровите технологии Dolby Labs представят  стандарта Dolby Digital AC-3 (5.1), който е разработен за 35 мм лента ( не че сега не се използва къде ли не ).Тука вече има 5 пълночестотни канала и един субуофер  с ограничен диапазон ( обхвата му е около  една десета от обхвата на другите говорители , което се изписва 0.1 , оттам идва и името 5.1) .Файловете имат разширение *.ac3.Каналите  са ляв (L) , десен (R), централен (C) , ляв съраунд(SL) , десен съраунд(SR) и субуофер ( понякога се изписва LFE-channel (Low Frequency Effect).АС3 може да работи с bitrate  повече от 320 kbps.

Както виждате от картинката , една от най-добрите черти на АС3 е че може да се слуша на какво ли не – на 5.1., 5.0 , на 4 канала , на 2 , та дори и на 1.Това позволява звук , кодиран с Dolby  , да се ползва за излъчване от сателит и да се приема / възпроизвежда независимо от телевизора ( все още доста хора ползват моно телевизори ).

За да е пълно удоволствието ви от слушането на АС3 звука трябва да се намирате на равно разстояние от всички тонколони  (имайте го това в предвид когато си купувате билети за кино).

 

На сайта http://www.dolby.com/  има формула за изчисление в случай че няма физическа възможност слушателя да е в центъра м/у всички тонколони ( я си представете в киното как всички са седнали на централната седалка , най-долния освен че нищо няма да вижда но и ще му се сплескат топ...... ).Та съответната формула позволява да превърнете разликите в разстоянието в секунди , с които да настроите закъснението за дадения канал. Ако Diml е разстоянието(във футове , тука всички разстояния са във футове , 1фут = 30, 48 см) от слушателя до левия канал а Dims е разстоянието до най-близкия S канал  то закъснението в милисекунди трябва да бъде разликата между Diml и Dims

Ако левия канал е на 10 фута , а S канала на 5 то трябва да имаме закъснение 5 милисекунди  за да не се губи ефекта от пространствения звук!

 Разбира се , Dolby AC-3 не е единствения начин за компресия на многоканален звук.

 Компресия с  МP3

 Компресия с   ААС

Ползвани са материали от http://www.3dnews.ru/  и  http://www.dolby.com/